Pärnamäe Kalmistu

Paekivist hauapiirete puhastamine – miks on parem lasta loodusel oma töö teha

Paekivist hauapiirded on ilusad, looduslikud ja sobituvad meie maastikuga suurepäraselt. Kuid looduslik materjal vajab ka teadlikku hoolt. Paekivi on Eestis väga levinud ja armastatud, kuid samas tundlik – see reageerib kiiresti ilmastikuoludele ning maapinna pidevale liikumisele. Paekivil on kihiline struktuur, mis muudab selle eriti haavatavamaks erinevate mehaaniliste puhastusmeetodite suhtes.

Kas paekivist hauapiire vajab puhastamist?

Paljud eeldavad, et paekivist hauapiirete puhastamine peaks toimuma regulaarselt. Kuid see ei ole alati vajalik – pigem vastupidi. Igasugune mehaaniline puhastamine – olgu see tugev harjamine või survepesuriga töötlemine – võib paekivi pinda kahjustada, kuna tegu on poorse ja õrna struktuuriga loodusliku kivimaterjaliga, mille kihilisus muudab selle eriti tundlikuks. Kiiresti eemaldatav pind võib viia sellele, et paekivi kihid hakkavad lahti tulema, mis omakorda toob kaasa kivi struktuuri nõrgenemise.

Kuidas puhastada paekivist hauapiiret ilma seda kahjustamata?

Kui siiski soovitakse hauapiiret visuaalselt korrastada, võib õrnalt eemaldada tolmu või lahtise liiva pehme harjaga. Selline kerge hooldus on piisav, et säilitada korrektne välimus ilma kivi struktuuri rikkumata. Paekivist hauapiirete puhastamine peaks alati toimuma võimalikult pehmel moel, et vältida kihiliste kihtide kahjustamist.

Sammal kui looduslik osa hauapiirdest

Sammal, mis ajapikku kivile kasvab, ei kahjusta paekivi. Vastupidi – see katab kivipinna õrnalt, kaitseb seda liigse mustuse ja niiskuse eest ning aitab pikendada kivi eluiga.

Sammal ei ole vaenlane – see võib olla kaitsev sõber

Sammal loob paekivile kauni, ajatu ja rahuliku välimuse, mis sobitub kalmistu looduslähedase miljööga. Oluline on mõista, et sammal kasvab kivipinnale, mitte selle sisse, ning selle juurestik ei lõhu paekivi struktuuri ega kahjusta kihilisi kihte.

Kuidas Eesti kliima mõjutab paekivi?

Eesti parasvöötme kliima – sage vihm, temperatuuride kõikumine, lumi ja jäätumine – mõjub paekivile lagundavalt. Eriti siis, kui seda liiga tihti või valesti hooldatakse. Paekivi kihilisus muudab selle eriti tundlikuks külma ja soojuse vaheldumise mõjudele.

Paekivis on mitu kihti, mis on erineva tiheduse ja koostisega. Kui külm ja sulamine vahelduvad, imab paekivi oma pooridesse vett, mis külmub, laieneb ja tekitab kivi sisemusse mikrolõhesid. Need mikrolõhed võivad ajapikku suurendada, kui paekivi puhastatakse agressiivselt. Kihid, mis on mõeldud looduslikult kindlaks jääma, hakkavad liigse vee ja mehaanilise puhastamise mõjul eralduma. Kõik see kiirendab kivimaterjali lagunemist.

Looduslik puhastaja – ilmastik ja aeg

Sellistes oludes võib paekivist hauapiirete puhastamine olla hoopis kahjulik, kui seda teha agressiivselt. Looduslik sammaldumine on aga sobiv kaitsemehhanism, mis aitab kivipinda stabiliseerida, vältides paekivi kihtide lahkulöömist. Kui sammal kasvab paekivil, aitab see vältida liigse vee sattumist kivi sisse. Samuti kaitseb sammal kivi pinnakihti liigse mustuse ja otsese UV-kiirguse eest, mis võib kivimaterjali kiiresti kulutada.

Mis siis, kui sammal siiski ei meeldi?

Kui samblaga kaetud paekivipiire ei vasta teie esteetilistele ootustele, on alati võimalik valida uus materjal või tellida uus piire. Saad tutvuda meie hauapiirete valikuga siin.

Kokkuvõte: hooldus või uus lahendus?

Paekivist hauapiirete puhastamine ei tohiks olla liialdatud. Laske loodusel oma töö teha – sammal kaitseb kivi ja muudab hauapiirde loomulikuks osaks maastikust. Kui aga soovite uut välimust või vastupidavamat lahendust, pakume teile ka muid valikuid, mis sobituvad kalmistu rahuliku keskkonnaga.

Kui tundub, et olemasolev hauapiire vajaks uuendamist või soovid nõu paekivi hoolduse osas, võtke meiega ühendust – vastame hea meelega.

Scroll to Top