Hauapiirded kaunistavad igat hauaplatsi vastavalt tellija soovidele. Kuigi Eestis enimlevinud hauapiirded on valmistatud just looduslikest kivimitest, võib hauapiirdeid valmistada ka betoonist või siirdemurust. Kaunite hauapiirete rajamiseks on kasutusel erinevad materjalid, viimistlused ja stiilid, millest leiab igaüks endale sobivama.

Hauapiirete materjalid

Kuigi Eesti kalmistutel leidub enamasti paekivist hauapiirdeid, siis kasutatakse kaunite ja efektsete hauapiirete loomiseks ka graniiti, betooni või ka muru.

Paekivist hauapiirded

Paekivi on Eestis enamlevinud hauapiirete materjal, mida on kasutatud ka ajalooliselt kalmete, hoonete ning kindluste rajamisel. Lisaks on paekivist ehitised iseloomulikud ka populaarsetele paikadele Eestis, näiteks ka Tallinna vanalinna ehitised on kerkinud paekivi baasil. Kuna paekivi on aastasadu juba kasutatud, on tegemist ka tänapäeval populaarse valikuga hauapiirete rajamiseks. Paekivist hauapiirdeid on võimalik rajada vastavalt eelistusele kas ühe paekivist reana või nõlvade puhul müüri või mitmekordse reana.

Paekivi on vastupidav looduslik materjal, mida iseloomustavad huvitavad kujundid ja struktuur tänu kivimiks moondunud setetele. Kuigi tegemist on pika elueaga kivimiga, siis on paekivi siiski üsna pehme ja ilmastikutundlik, mis võib põhjustada pikema aja vältel kihistumist või mõranemist. Lisaks on paekivi hooldamine keeruline, sest pesemine ja liigne hõõrumine mõjub paekivi elueale negatiivselt.

Graniidist hauapiirded

Ka graniit on Eesti kalmistutel levinud materjal nii hauakivide kui hauapiirete rajamiseks. Graniit on maailma üks enim kasutatud looduskivi, mida iseloomustavad erinevad värvitoonid ning huvitavad mustrid. Kivimi värvus on tavaliselt hall, roosakas või punakas, mis annab võimaluse omapärase hauapiirde rajamisele.

Graniiti võib nimetada üheks parimaks looduskiviks, kuna see on äärmiselt tugev, tiheda koostisega, külmakindel ning väga pika elueaga kivim. Graniidist hauapiirded kestavad õigesti hooldades sadu aastaid, ühendades omavahel ka erinevaid põlvkondi. Kuna graniidi omadused on oluliselt paremad kui paekivi, siis kasutatakse halli tooni kolmbitud graniiti ka vastupidavama alternatiivina paekivile.

Betoonist või siirdemurust hauapiirded

Hauapiirdeid on võimalik teha ka betoonist. Kuigi tegemist on tehismaterjaliga, on betoon vastupidav materjal, mis kestab õige hooldusega aastakümneid. Lisaks näeb betoon ka hea välja. Betoonist hauapiirete plussiks on soodsam hind võrreldes looduslike materjalidega, ent miinuseks lühem eluiga.

Efektseks hauapiirdeks on võimalik valmistada see hoopis kivimite asemel siirdemurust või murumätastest. Võrreldes kivipiiretega vajab muru küll rohkem hoolitsemist ning piiramist, kuid hoolsa käe all püsib murupiire kaunis pikka aega. Ka murupiire on võrreldes looduslike kivimitega soodsam alternatiiv kauni hauapiirde saavutamiseks.

Hauapiirete tellimine ja hinnakiri

Pärnamäe Kalmistu OÜ pakub nii looduslikust paekivist, klombitud graniidist, karestatud pinnaga matist graniidist, poleeritud graniidist, betoonist kui siirdemurust hauapiirdeid, nende paigaldamist ning vanemate hauapiirete renoveerimist. Hauapiirded kaunistavad hauaplatsi just tellijale meeldival viisil, värvil, ühe või mitmekordse reana või müürina. Kui hauapiirded on paigas, aitame ka hauaplatsi katmisega kas liiva, mulla või graniitkillustikuga.